Kotyliony patriotyczne są obecnie bardzo popularną ozdobą. Niniejszy artykuł omawia ich współczesne wykorzystanie w kontekście historycznym.
Co to takiego?
Jest to rozeta w barwach narodowych, tradycyjnie przypinana na pierś. Jest uznawana za symbol Polaków i polskości. Po raz pierwszy pojawiła się w okresie powstania styczniowego (1863-1894) i była noszona przez powstańców walczących o wolność ojczyzny. Na jednym z obrazów czołowego malarza tamtego okresu, Artura Grottgera można zobaczyć kobietę przypinającą kotylion narodowy powstańcowi ruszającemu do walki.
Obecnie jest wyrażeniem patriotyzmu, szczególnie z okazji ważnych świąt państwowych (Święto Konstytucji, Dzień Niepodległości, etc.). Bardzo często spotykane są w ubiorze uczniów na apelach szkolnych z wyżej wspomnianych okazji. Oprócz tego często korzystają z nich wysocy urzędnicy państwowi, a także zwykli obywatele. Są także obowiązkowym, nałożonym przez MON elementem ubioru żołnierzy podczas określonych rozporządzeniem uroczystości wagi państwowej.
Jak przygotować?
Kotylion patriotyczny można kupić w Internecie. Alternatywą, prawdopodobnie tańszą, jest samodzielne przygotowanie ozdoby. Potrzebne będą:
- papier biały
- papier czerwony
- sztywny biały papier lub biała tektura
- nożyczki
- klej
- agrafka
Po zebraniu składników należy wyciąć z papieru dwa kółka w barwach narodowych, a także kilka pasków papieru w tychże barwach. Potem konieczne jest przyklejenie pasków do odpowiednich kółek. Jeśli proces przeprowadzono odpowiednio, efektem będzie kształt zbliżony do słońca. Potem końcówki pasków należy zwinąć i przykleić do tylnej strony kółek. W ten sposób powstaną pętelki. Kolejnym etapem będzie sklejenie dwóch kotylionów w jeden. Na środku białego kółka przyklejamy tekturę lub sztywny papier. Od tyłu należy przyczepić wstążkę papieru. Gotowe. Gdy nadejdzie właściwy dzień, kotylion można przypiąć agrafką do stosownego ubioru.
Kotylion jako forma edukacji
Edukację patriotyczną dziecka najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, by uzyskać jak najlepsze efekty. Łatwo jednak popełnić błąd będący powszechnym i niekorzystnym zjawiskiem. Mianowicie, wielu dzieciom, przez zaniedbania rodziców i nauczycieli patriotyzm kojarzy się z nudą. Odpowiednio przygotowany proces robienia kotylionów patriotycznych może być dobrym sposobem na ciekawą edukację patriotyczną. Rodzic może przed nim doczytać o okazji, z jakiej kotylion jest przygotowywany i w ciekawy sposób opowiedzieć o nim dziecku. Kotyliony przygotowuje się kilka razy do roku, zatem można kilkakrotnie zainteresować dziecko historią kraju i nauczyć je szacunku do świąt.
Następny artykuł: http://mojamalaojczyzna.pl/flaga-polski/